Przejdź do głównej zawartości

Recenzja: "Bogowie muszą być szaleni" Aneta Jadowska


Autor: Aneta Jadowska
Tytuł: "Bogowie muszą być szaleni"
Cykl: Heksalogia o Wiedźmie
Tom: 2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: styczeń 2013
Liczba stron: 464

Rok temu, biorąc do ręki "Złodzieja dusz", nie sądziłam, że Heksalogia o Wiedźmie stanie się jedną z najlepszych serii polskiej fantastyki. A ponieważ "Bogowie muszą być szaleni" to dopiero drugi tom, aż strach się bać co będzie dalej. I to w jak najbardziej pozytywnym sensie.

Po wydarzeniach z pierwszego tomu, Dora na stałe przeniosła się do Thornu. Zakłada agencję detektywistyczną, która napędzana sławą wiedźmy, świetnie prosperuje. Mieszkając i pracując z Mironem i Joshuą, Dora czuje się szczęśliwa i nie spodziewa się, że kłopoty spadną na nią jak grom z jasnego nieba. 

Wiedźmę zaczynają nawiedzać dziwne sny, w których cierpienie, strach i przemoc są wręcz namacalne. W dodatku okazuje się, że dwa uratowane przez nią wampiry zniknęły, a wśród magicznych w Trójprzymierzu dochodzi do tajemniczych zabójstw. Jednak całe zamieszanie zaczyna się całkiem niewinnie - od zaproszenia na bal do Trumny, luksusowego lokalu dla wampirów. Nieoczekiwane zainteresowanie krwiopijców budzi podejrzenia Dory i wyrusza im na spotkanie w obstawie anioła i diabła. Nie podejrzewa jednak, że po drodze przyjdzie jej się ponownie zmierzyć ze stadem wilków, w dodatku z nieoczekiwanym skutkiem. Wszystko wskazuje na to, że ktoś próbuje wywołać między magicznymi wojnę. Czas płynie nieubłaganie, a Dora robi wszystko, aby zapobiec rozlewowi krwi i utrzymać kruchy rozejm. Czy zdąży rozwikłać zagadkę i uratować setki magicznych istnień?

Jakby tego było mało, wiedźmę zaczyna nachodzić piękna kobieta. Jednak pod olśniewającą powłoką, Dora wyczuwa wredny charakterek i stara się unikać nieznajomej jak ognia. Dziwny splot wydarzeń doprowadza do odkrycia mrocznych sekretów z przeszłości Mirona i Joshui i zagraża życiu całej trójki. Jedyny ratunek może nadejść z najmniej oczekiwanej strony - z najmroczniejszych zakamarków piekła.

Temperatura relacji pomiędzy Dorą, Mironem i Joshuą siega zenitu i nadchodzi czas, by podjąć jakieś kroki. Ale jak rozwiązać sytuację, w której zakochany w wiedźmie, napalony diabeł za nic nie chce urazić kochającego się w niej, żyjącego w celibacie anioła? A ona w dodatku kocha ich obu i jest zbyt egoistyczna, by stracić któregoś z nich? Trójkącik międzysystemowy i międzyrasowy w tym wydaniu aż iskrzy od kłębiących się emocji.

Aneta Jadowska po raz kolejny udowodniła, jak wielką ma wyobraźnię i jak doskonale potrafi żonglować stworzeniami z różnych religii. Wymieszanie mitologii z całego świata i sprawne uplecenie tak zwięzłej historii jest imponujące. Rozbudowana fabuła i wprowadzenie nowych bohaterów odświeżyły nieco wizerunek magicznej społeczności, rzuciły więcej światła na piekło i mroku na niebo. Również postać Dory nieco ewoluowała, choć nie straciła nic ze swego charakterku. Odkrywanie kolejnych linii genealogicznych wiedźmy rozbudza ciekawość, jakie jeszcze tajemnicze indywidua ma wśród swoich przodków. Powiązania z różnymi systemami i istotami, przyjaciele zarówno wśród piekielników, jak i pierzastych, wilków, wampirów, szamanów, uzdrowicieli i całej gamy innych stworzeń czyni z Dory osobę wyjątkową i fascynującą.

W tej książce można znaleźć niemal wszystko: mnóstwo fantastyki, elementy romansu, horroru, świetnego kryminału i komedii. Są momenty zaskoczenia, irytacji i wzruszenia. Błyskotliwe nawiązania do popkultury ("True Blood"!), dużo humoru i lekki, choć niebanalny język to mocne strony "Bogów...". Godna uwagi jest także okładka. Choć w zupełnie innej stylistyce niż pierwszy tom, zdecydowanie bardziej mi pasuje do atmosfery powieści. 

Muszę przyznać, że drugiego tomu heksalogii nie przeczytałam, ja go po prostu pochłonęłam. I w całej opowieści dostrzegam jeden minus. Jaki? Taki, że na kolejny tom znów trzeba czekać.


Heksalogia o Wiedźmie na Po prostu książki:
2. "Bogowie muszą być szaleni"

Komentarze

 1. co krok natykam się na recenzje tej książki
  będę musiała sama zobaczyć, co też w twórczości autorki jest takiego, że każdy chce jej książki teraz czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Humor, polskie realia (Toruń) i talent do opowiadania wciągającej historii :) Naprawdę polecam.

   Usuń
 2. Warto, warto, ja po drugi tom heksalogii o Dorze Wilk sięgnęłam z pewną nieśmiałością, nie wiedziałam, czego się spodziewać, ani czy kolejna część dorówna pierwszej. Miałam wobec tej książki spore wymagania i nie rozczarowałam się. „Bogowie muszą być szaleni” całkowicie spełnili moje oczekiwania. Akcja jest szybka i nieprzewidywalna, a przygody Dory i jej przyjaciół zaskakujące. Bohaterowie przeżywają rozwój umiejętności, a ich losy po raz kolejny splatają się w sposób właściwy i spotykany tylko w powieściach fantasy. Autorka przeszła samą siebie. ;-) Serię „Złodzieja dusz” polecam gorąco wszystkim spragnionym dobrego polskiego urban fantsy. Nie czekajcie dłużej tylko złapcie książkę w swoje ręce i podążcie highway to hell razem z Dorą. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj recenzji tej książki jest coraz więcej, jak widzę nie pozostaje mi nic innego jak też ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Magia wody" Lilith Dorsey - recenzja

Woda. Życiodajny płyn, dzięki któremu istniejemy. Dziś chcę Wam przybliżyć ten fascynujący żywioł dzięki  "Magii wody" Lilith Dorsey, którą otrzymałam z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl . W pierwszej części książki poznajemy znaczenie wody w wymiarze religijnym, zarówno dla rdzennych mieszkańców Ameryk czy Afryki, jak i dla chrześcijan czy Żydów. Wierzenia dotyczące stworzenia świata nieodłącznie związane są z żywiołem wody. W dalszych rozdziałach prym wiedzie folklor, mityczne stwory i święte miejsca. Autorka przeprowadza nas przez ludowe wierzenia ze wszystkich części świata. Mówi Wam coś Nessie? Okazuje się, że takich stworzeń jest więcej. Dużo więcej. Poznajemy również wodnych bogów i boginie oraz miejsca uznawane za święte. Muszę przyznać, że ze względu na moje zainteresowania, właśnie ta część książki podobała mi się najbardziej. Druga część "Magii wody" skupia się na pracy z żywiołem wody. Lilith Dorsey przybliża rodzaje wody, rośliny, kamienie i zwier

Miłość w Wiedźminie

„Pochyliła się nad nim, dotknęła go, poczuł na twarzy muśnięcie jej włosów pachnących bzem i agrestem i wiedział nagle, że nigdy nie zapomni tego zapachu, tego miękkiego dotyku, wiedział, że nigdy już nie będzie mógł ich porównać z innym zapachem i innym dotykiem.

Ile się zarabia na recenzjach książek?

Zastanawiałeś się kiedyś ile zarabiasz recenzując książki na swoim blogu? Czy wiesz ile warty jest Twój czas? Nie?  To sprawdźmy.