Przejdź do głównej zawartości

Ranking czytników ebooków

Są wakacje. Słońce grzeje. Dobrze jest wyciągnąć się na piasku lub na zielonej trawie, najlepiej nad wodą. I poczytać. Ostatecznie może być też balkon, ale tu wzrasta ryzyko, że wpadnie do Ciebie mała dziewczynka, córeczka i zacznie uskuteczniać trenowanie metody zdartej płyty w postaci sentencji typu: "Tato. Kiedy pogramy w Minecrafta? Ale pamiętasz, że mieliśmy pograć w Minecrafta? itp". Ale wróćmy do słońca, wakacji, książek i... nie zostawiajmy dzieci. Bo jeszcze się przydadzą w tej historii. 

Od dłuższego czasu stwierdzam, że jeżeli książka jest czarno-biała (czyli defacto nie jest to jakiś album, komiks, bajka dla dzieci itp) to dużo wygodniejsze jest czytanie ebooka. Są nieco tańsze i łatwiej zabierać ze sobą cały księgozbiór(a jest to szczególnie ważne gdy jedziesz na wakacje i twoje torby podróżne pękają w szwach). Można go czytać na telefonie (jeżeli ma się taki z dużym ekranem) lub jeszcze lepiej na tablecie. Jednak jeżeli wystąpi jeden z następujących warunków - słoneczny dzień lub posiadanie dzieci - to wszystko się komplikuje. 

Słońce powoduje, że na ekranie zwyczajnie nic nie widać. I trzeba potężnie wysilać swój wzrok, żeby przyswoić kolejną porcję tekstu. Zazwyczaj przy słońcu jest też piasek i woda, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze urządzenie za kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych. Pojawiają się rysy lub co gorsze zalanie. Szkoda.

Dzieci widząc elektronikę, na której można oglądać filmiki z youtube lub grać na gierkach dostają małpiego rozumu. Tracisz swój tablet i nici z czytania. 

Po krótkiej dyskusji padłą więc decyzja o wyposażeniu się w czytniki ebooków. Dzieci nie będą nimi zainteresowane bo nie będzie kolorowo, a i czytanie w pełnym słońcu nie będzie sprawiać kłopotów. Cholera tylko co wybrać.

Poprzyglądaliśmy się więc kilku. Z jednej strony popularnym Kindle'om, z drugiej strony Pocketbook'om.

Kindle 5

Z jednej strony popularne i modne. Zachęcają też ceną. Z drugiej strony są cholernie ograniczone. Obsługują mało formatów plików i strasznie przywiązują do jednej firmy, która jak na razie rynek polski ma w dalekim poważaniu. 6 cali wydaje się optymalnym rozmiarem dla dużej mobilności twojego księgozbioru ale czytanie pdf pewnie będzie do dupy. Obsługa za pomocą przycisków co wydaje się nienaturalne w czasach ekranów dotykowych, ale przy tej cenie nie ma co wymagać.

Kindle Paperwhite

Wciąż jesteśmy w obszarze pod nazwą: popularne i modne. Ma fajny jasny/biały ekran i do tego dotykowy. Ale wciąż pozostaje klasyczny problem Kindle'ów czyli ograniczona liczba obsługiwanych formatów. No i cena też nie jest już tak zachęcająca bo w praktyce podwaja stawkę wyznaczoną przez Kindle 5.

Na Kindle nie zdecydowaliśmy się głównie przez ograniczenia formatów. Nie ukrywajmy najpopularniejsze są teraz epuby, a tam ich nie poczytasz bez dodatkowych zabiegów.

Pocketbook Aqua

Ten czytnik zwrócił naszą uwagę na markę Pocketbook. Wszystko wyglądało zachęcająco. Rozmiar podobny do Kindle. Odporność na wodę (można czytać w np. basenie) i piasek. Dotykowy ekran. Mnogość obsługiwanych formatów włącznie z tymi zabezpieczonymi Adobe DRM. A do tego integracja z dropboxem. Wypas. Minusem jest cena bo oscylowała na poziome, który wyznaczył Kindle Paperwhite. Mimo wszystko pojechaliśmy do sklepu z zamiarem zakupu. I tam spotkał nas zonk. Podotykaliśmy urządzenia, poklikaliśmy po ekranie i stwierdziliśmy, że działa cholernie topornie jak na urządzenie za taką cenę. Może źle trafiliśmy, ale negatywne doświadczenie zakodowało nam się w głowach.

Pocketbook Basic Touch

Podobny pod każdym względem do modelu Aqua, ale bez wodoszczelności. Ma też możliwość podpinania kart pamięci co ułatwia przenoszenie książek. Cenowo po środku stawki między Kindle 5, a pozostałymi, droższymi urządzeniami o których pisałem. Wygląda ciekawie, ale po doświadczeniu z ekranem dotykowym nie zdecydowaliśmy się na ten model.

Pocketbook Basic 2

Podobny do Basic Touch. Podstawowa różnica to brak ekranu dotykowego. Cenowo w okolicach Kindle 5. Na ten model się zdecydowaliśmy. Książki czyta się na nim bardzo przyjemnie. Bateria długo trzyma. Oczy faktycznie męczą się mniej niż przy tablecie. Raj dla mola książkowego.

Wciąż jednak mam nawyk dotykania ekranu. Nawyk, który przeniósł się u mnie z tabletu, ale to jest dość drobna uciążliwość. Nieprzyjemnym zaskoczeniem był brak integracji z dropbox. Widać opcja jest zarezerwowana dla wyższych modeli. Rekompensuje to jednak funkcja Send-to-Pocketbook, gdzie możesz przesłać sobie książkę na urządzenie za pomocą maila. Przez brak ekranu dotykowego niewygodne jest też wprowadzanie tekstu, ale na szczęście nie musisz go wprowadzać dużo. Ot konfiguracja wifi i konta Send-To-Pocketbook. I jeszcze jeden mały problemik po zakupie. Aktualizacja oprogramowania. Czytnik Domi zadziałał w tym względzie wzorowo. Ale mój zwyczajnie się wywalił i przestał działać. Mistrzem hardware nie jestem, ale po dłuższej chwili udało mi się go naprawić przez wgranie starszej wersji oprogramowania z karty SD. Nie aktualizuję więc oprogramowania bo po kilku próbach efekt był taki sam. I pewnie nie będę miał z tym problemu (mentalnego) przynajmniej do chwili, gdy jakiś update nie wprowadzi nowej funkcjonalności na której może mi zależeć np. ta integracja z dropbox.

Komentarze

  1. Z tym ograniczeniem formatów w przypadku Kindle'a to lekka przesada: zdecydowana większość księgarnie e-booków oferują książki zarówno w epubie, jak i mobi ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. No nie przesada... pisze o ograniczeniu urządzenia, a nie o ofertach księgarni :) Sorry, ale Kindle nie przeczyta epuba, a własnie epub + watermark rządzą na świecie(widziałem ostatnio.nawet raport w tej kwestii). Epub jest jak mp3 tylko na rynku książek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ok, zgoda, epub jest bardziej popularny na świecie, ale... to jak nie kupować iPhone'a, bo aplikacji w Android Markecie jest więcej niż w AppStorze ;-)

    Nie piszesz o ofertach księgarni, lecz w przypadku, kiedy księgarnie oferują mobi na równi z epubem, to ograniczenie urządzenia nie ma większego znaczenia, nieprawdaż?

    OdpowiedzUsuń
  4. Czytnik, jaki zakupiliście jest taki jak Kindle 4/5. I w tym przypadku książki można przerzucać po kablu i mailem, wygodne i to bardzo. Kupując e-booki są do wyboru 2-3 formaty: pdf, epub i mobi. Nie spotkałam się z e-bookiem, który nie byłby w formacie mobi. w tych księgarniach internetowych. A jeżeli tak się zdarza to bierzesz epub i wysyłając sobie go na czytnik Kindle w tytule maila wpisujesz "convert". Zero problemu :) Ale z tym konwertowaniem pod czytnik działa z tego co mi wiadomo tylko Kindle. :)
    Ale co by nie było, czytnik to naprawdę spora wygoda! Wiem to z własnego doświadczenia. Miałam jakąś chińską podróbkę, która się nie sprawdziła za bardzo. Później dotykałam i czytałam na innych modelach, aż w końcu wybrałam własny, właśnie Kindle. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Hmm może kiedyś zaopatrzę się w czytnik :>

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego nie musisz kończyć każdej książki? Odzyskaj swoją czytelniczą wolność!

Są książki, które pochłaniamy z drżącymi rękami, jakby świat miał się skończyć, zanim przewrócimy ostatnią stronę. Ale są też takie, które czytamy z wysiłkiem – zdanie po zdaniu. Wmawiamy sobie, że "może się rozkręci", że "skoro już tyle przeczytałam, to szkoda przerywać", albo że "przecież ktoś to kiedyś uznał za arcydzieło". Ile razy tkwiliśmy w opowieściach, które nie dawały nam nic poza frustracją? Ile razy próbowaliśmy "wcisnąć się" w słowa jak w zbyt ciasny garnitur – niewygodny, nie nasz, ale przecież "elegancki", "polecany", "uznany"? Czas powiedzieć to głośno: nie musisz kończyć każdej książki . Nie jesteś zobowiązana wobec autora. Ani wobec recenzji, które miały pięć gwiazdek. Ani wobec siebie z przeszłości, która z entuzjazmem wyjęła tę książkę z półki i postanowiła dać jej szansę. Książki są jak rozmowy Wyobraź sobie. Nie z każdą osobą prowadzisz rozmowę do samego końca. Czasem już po kilku zdaniach czuje...

Recenzja: „Phantasma” Kaylie Smith - gotycka uczta zmysłów, która uzależnia!

To nie tylko jedna z najlepszych książek fantasy, jakie przeczytałam w tym roku. To gotycka uczta zmysłów i emocji – mroczna, gęsta od napięcia, brutalna, zmysłowa i absolutnie uzależniająca. Wchodząc do świata Phantasmy , czułam się, jakbym przekraczała próg nawiedzonego dworu – razem z Ophelią, która z pozoru wydaje się krucha, przytłoczona OCD i ciężarem przeszłości… a potem, z każdą kolejną próbą, staje się coraz bardziej nieugiętą, świadomą siebie kobietą. Nieidealną – i właśnie dlatego tak prawdziwą. Jej wewnętrzna walka, głos cienia, potrzeba kontroli – to wszystko nie znika, ale zmienia się razem z nią. Dojrzałość w wersji dark fantasy? W punkt! Siostrzane więzi i rodzinne cienie Na osobną uwagę zasługuje relacja z jej młodszą siostrą Genevieve – impulsywną, nieprzewidywalną, ale też poruszająco naiwną. To właśnie siostrzana więź, złożona z winy, strachu i głębokiej miłości, staje się dla Ophelii głównym motorem działania. A cień po zmarłej matce – nie tylko ten dosłowny...

Recenzja: „Tajne przez poufne” Magdalena Winnicka - od zgrzytu do mini-zawału z zachwytu!

Bywają takie książki, które zaczynają się od zgrzytu… a kończą nerwowym przewracaniem ostatniej strony i cichym „pani Autorko, jak mogła pani tak zrobić?”. Tak właśnie było z drugim tomem przygód Krystiana i Sary. Początek? Przyznam szczerze – miałam chwilę zwątpienia. Krystian, nasz zimnokrwisty major ABW, zachowuje się jak ktoś, kto chwilowo zostawił mózg we Wrocławiu. Halo, panie majorze – co się stało z twoją żelazną logiką i dystansem? Ale potem... zaskoczyło. I to tak, że przepadłam. Wystarczyło kilkadziesiąt stron, by historia znów mnie porwała – tym razem w upalne rejony Turcji, gdzie nie tylko temperatura, ale i napięcie między bohaterami sięga zenitu. Sara małymi, pozornie niewinnymi krokami zaczyna wchodzić w życie Krystiana. Nie na siłę, nie gwałtownie – tylko z czułością i uporem, który kruszy nawet najbardziej opancerzone serce. A Krystian? Choć udaje, że jeszcze walczy, widać, że przegrał tę bitwę dawno temu. I że to przegrana, która daje mu więcej szczęścia niż jakiekol...