Przejdź do głównej zawartości

Ile powinny kosztować ebooki?

Kiedyś zaklinałam się, że nie będę czytać ebooków, bo papierowa książka ma "to coś". Cóż, jak to mówią: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Teraz częściej kupuję ebooki niż tradycyjne książki. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim mogę je mieć o każdej porze dnia i nocy, co w moim przypadku odgrywa istotną rolę ;) po drugie często poluję na promocje i po trzecie nie potrzebuję więcej miejsca na półkach.

I tu właśnie pojawia się pytanie: ile powinien kosztować taki ebook? Koszt przygotowania jest niewielki, dystrybucji właściwie też. A jednak ceny ebooków są niższe od cen papierowych wydań zaledwie o kilka złotych albo wcale. Wyższy podatek z pewnością ma na to wpływ. Ale patrząc na koszty wydania ebooka, cena nie powinna przekraczać 10-15 zł. A nie wierzę, by doszło do takiego spadku, nawet po obniżeniu podatku do 5%.

Najuczciwszą ceną za ebooka jest według mnie 9,99 zł. A dlaczego by nie?

Na szczęście pozostają liczne promocje, na których już nieraz udało mi się upolować świetne książki właśnie w cenie kilkunastu złotych. Ceny czytników systematycznie spadają, miejmy więc nadzieję, że i ceny ebooków będą miały tendencję spadkową. 

Komentarze

 1. Jestem tego samego zdania. Ceny ebooków są równe ceny normalnej książki, jaki w tym sens? Wiadomo, że lepiej czytać tradycyjną książkę, ale nie w każdej sytuacji jest to wygodne, np. gdy książka ma 400-500 stron. Myślę, że jesli ebooki byłyby tańsze więcej by na tym zyskali. A tak... większość czytelników rezygnuje z tradycyjnej książki i z ebooka, bo i nie wygodnie, i się nie opłaca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz. Ludzie, a zwłaszcza młodzież nie będą czytać książek bo mówią żę to po po prostu same nudy i nie warto czytać bo to jest do niczego. Wiem bo mam koleżanki ze szkoły w wieku 13-17 lat. Wolą słuchać nudnego rpu itp. niż czytać, nie ważne w jakiej formie. Ja w ciągu trzech dni potrafie przeczytać 30 książek. dlaczego? Bo nie mam przyjaciół, nie mam co robić, więc czytam.

   Usuń
 2. Zgadzam się co do cen. Gdyby było taniej pewnie bardziej przekonałoby to do czytania w ogóle. Dobrze chociaż, że w wersji ebookowej dostępne są za darmo książki starsze, których prawa autorskie już wygasły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś zastanawiałam się nad kupnem czytnika do ebooków, bo sądziłam, że ebooki są tańsze od tradycyjnych książek. Natomiast jak sprawdziłam, że są w zbliżonej cenie jak nie tej samej to jak na razie kupno czytnika mi przeszło : )

  OdpowiedzUsuń
 4. 9,99 jest ok. Jak widzę e-booki w cenie papierowej książki to nie wiem czy śmiać się czy płakać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coraz częściej łapię się na myśleniu, że jedyną zaletą książek papierowych jest przyzwyczajenie czytelników oraz zbliżona cena. Z pewnością poświęcę temu podobną notkę na moim blogu, bo głos czytelników ebooków powinien być mocno słyszalny :)
  Pozdrawiam
  Michał Małysa

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie kupuję e-booków, jak widzę tradycyjne ceny... Wtedy wolę kupić książkę papierową, lepiej na tym wychodzę. A e-booki kupuję tylko na promocjach, nie ma innej opcji. Inaczej bym zbankrutowała ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja dzięki temu, że poluję na http://UpolujEbooka.pl ustawiając powiadomienie o promocji, to głównie kupuję wszystko poniżej 12-15 zł. Jeśli mi się z czymś spieszy bądź kupuję komuś na prezent to już wtedy kupuję w takiej cenie jaka jest.
  Natomiast nie zmienia to faktu, że byłoby fajnie jak byłaby stała cena 9,99 zł :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie kupię ebooka za cenę książki papierowej. Nigdy też nie kupuję drożej niż 9,99 zł. I poluję na promocje, których jest coraz więcej. Wg mnie 9,99 zł to rozsądna cena.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Magia wody" Lilith Dorsey - recenzja

Woda. Życiodajny płyn, dzięki któremu istniejemy. Dziś chcę Wam przybliżyć ten fascynujący żywioł dzięki  "Magii wody" Lilith Dorsey, którą otrzymałam z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl . W pierwszej części książki poznajemy znaczenie wody w wymiarze religijnym, zarówno dla rdzennych mieszkańców Ameryk czy Afryki, jak i dla chrześcijan czy Żydów. Wierzenia dotyczące stworzenia świata nieodłącznie związane są z żywiołem wody. W dalszych rozdziałach prym wiedzie folklor, mityczne stwory i święte miejsca. Autorka przeprowadza nas przez ludowe wierzenia ze wszystkich części świata. Mówi Wam coś Nessie? Okazuje się, że takich stworzeń jest więcej. Dużo więcej. Poznajemy również wodnych bogów i boginie oraz miejsca uznawane za święte. Muszę przyznać, że ze względu na moje zainteresowania, właśnie ta część książki podobała mi się najbardziej. Druga część "Magii wody" skupia się na pracy z żywiołem wody. Lilith Dorsey przybliża rodzaje wody, rośliny, kamienie i zwier

Miłość w Wiedźminie

„Pochyliła się nad nim, dotknęła go, poczuł na twarzy muśnięcie jej włosów pachnących bzem i agrestem i wiedział nagle, że nigdy nie zapomni tego zapachu, tego miękkiego dotyku, wiedział, że nigdy już nie będzie mógł ich porównać z innym zapachem i innym dotykiem.

Ile się zarabia na recenzjach książek?

Zastanawiałeś się kiedyś ile zarabiasz recenzując książki na swoim blogu? Czy wiesz ile warty jest Twój czas? Nie?  To sprawdźmy.