Przejdź do głównej zawartości

Jak czytać mangi?

Manga - obecnie to słowo najczęściej występuje w odniesieniu do japońskich komiksów, choć pierwotnie był to sposób ozdabiania rycin. 

W Japonii mangi są bardzo popularne, a tytuły cieszące się największym uznaniem są adaptowane na seriale zwane anime. Również świat zaraził się japońską twórczością, dzięki czemu mnóstwo tytułów jest tłumaczonych i wydawanych na zagranicznych rynkach.

W Polsce pojawia się coraz więcej ciekawych tytułów, przeznaczonych dla szerokiej grupy odbiorców. Jednak sposób czytania mangi jest dość nietypowy i przed rozpoczęciem przygody z japońskimi historiami warto wiedzieć, jak się do tego zabrać.
Niektóre mangi mają kolorowe pierwsze strony, ale z reguły całość jest czarno-biała. Tradycyjnie są zapisane od prawej do lewej strony i taki właśnie jest kierunek czytania. 

Zaczynamy od prawej strony i stopniowo schodzimy w dół, tak jak przy normalnych komiksach. Wbrew pozorom, łatwo się do tego przyzwyczaić :) 

Jeśli jeszcze nie mieliście styczności z mangą, warto spróbować. Naprawdę jest w czym wybierać. Dzięki nim można też bliżej poznać japońską kulturę, gdyż w tekście często są odniesienia do zwyczajów, które tłumacz objaśnia na marginesach lub na samym końcu mangi. 

Tylko uważajcie, bo mangi zdecydowanie uzależniają ;)

Komentarze

  1. Moją mangę,,Ayute" czyta się poziomo. W sensie od prawej strony i tak w bok a nie na dół

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Magia wody" Lilith Dorsey - recenzja

Woda. Życiodajny płyn, dzięki któremu istniejemy. Dziś chcę Wam przybliżyć ten fascynujący żywioł dzięki  "Magii wody" Lilith Dorsey, którą otrzymałam z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl . W pierwszej części książki poznajemy znaczenie wody w wymiarze religijnym, zarówno dla rdzennych mieszkańców Ameryk czy Afryki, jak i dla chrześcijan czy Żydów. Wierzenia dotyczące stworzenia świata nieodłącznie związane są z żywiołem wody. W dalszych rozdziałach prym wiedzie folklor, mityczne stwory i święte miejsca. Autorka przeprowadza nas przez ludowe wierzenia ze wszystkich części świata. Mówi Wam coś Nessie? Okazuje się, że takich stworzeń jest więcej. Dużo więcej. Poznajemy również wodnych bogów i boginie oraz miejsca uznawane za święte. Muszę przyznać, że ze względu na moje zainteresowania, właśnie ta część książki podobała mi się najbardziej. Druga część "Magii wody" skupia się na pracy z żywiołem wody. Lilith Dorsey przybliża rodzaje wody, rośliny, kamienie i zwier

Miłość w Wiedźminie

„Pochyliła się nad nim, dotknęła go, poczuł na twarzy muśnięcie jej włosów pachnących bzem i agrestem i wiedział nagle, że nigdy nie zapomni tego zapachu, tego miękkiego dotyku, wiedział, że nigdy już nie będzie mógł ich porównać z innym zapachem i innym dotykiem.

Ile się zarabia na recenzjach książek?

Zastanawiałeś się kiedyś ile zarabiasz recenzując książki na swoim blogu? Czy wiesz ile warty jest Twój czas? Nie?  To sprawdźmy.