Jak czytać mangi?

Manga - obecnie to słowo najczęściej występuje w odniesieniu do japońskich komiksów, choć pierwotnie był to sposób ozdabiania rycin. 

W Japonii mangi są bardzo popularne, a tytuły cieszące się największym uznaniem są adaptowane na seriale zwane anime. Również świat zaraził się japońską twórczością, dzięki czemu mnóstwo tytułów jest tłumaczonych i wydawanych na zagranicznych rynkach.

W Polsce pojawia się coraz więcej ciekawych tytułów, przeznaczonych dla szerokiej grupy odbiorców. Jednak sposób czytania mangi jest dość nietypowy i przed rozpoczęciem przygody z japońskimi historiami warto wiedzieć, jak się do tego zabrać.
Niektóre mangi mają kolorowe pierwsze strony, ale z reguły całość jest czarno-biała. Tradycyjnie są zapisane od prawej do lewej strony i taki właśnie jest kierunek czytania. 

Zaczynamy od prawej strony i stopniowo schodzimy w dół, tak jak przy normalnych komiksach. Wbrew pozorom, łatwo się do tego przyzwyczaić :) 

Jeśli jeszcze nie mieliście styczności z mangą, warto spróbować. Naprawdę jest w czym wybierać. Dzięki nim można też bliżej poznać japońską kulturę, gdyż w tekście często są odniesienia do zwyczajów, które tłumacz objaśnia na marginesach lub na samym końcu mangi. 

Tylko uważajcie, bo mangi zdecydowanie uzależniają ;)

Komentarze

  1. Moją mangę,,Ayute" czyta się poziomo. W sensie od prawej strony i tak w bok a nie na dół

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz