Przejdź do głównej zawartości

Kobiety pośrodku wojennego piekła

To miało być tylko kilka dni. Szybka walka, a potem wielkie zwycięstwo. Dlatego wiele z nich 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17.00, miało na sobie zwyczajne, letnie ubrania. Często z domu nie zabrały niczego. Kilka dni zamieniło się w 63 dni piekła. Wiele z nich poległo. Ale też wiele przeżyło. Dziś mogą opowiedzieć swoje historie. Nie pozwólmy, by świat o nich zapomniał.

"Tamte dziewczęta stały się chlubą naszej historii. Dowiodły niezwykłej mocy ducha, twardej woli obowiązku, nieustępliwego poczucia odpowiedzialności." - tak Aleksander Kamiński określił kobiety walczące w Powstaniu Warszawskim.

Ostatnio na rynku pojawiło się kilka książek właśnie o nich. Dzięki temu mamy szansę spojrzeć na wojenne piekło oczami kilkunastoletnich dziewcząt i dwudziestokilkuletnich kobiet. Młodych, jeszcze niedoświadczonych, ale wychowanych w duchu miłości do Ojczyzny. Odważnych i niezłomnych, gdy sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna.

Niezależnie od tego jak oceniamy wybuch Powstania Warszawskiego, Powstańcom należy się wyjątkowy szacunek. Wartości, którymi się kierowali, dziś umierają. Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Magia wody" Lilith Dorsey - recenzja

Woda. Życiodajny płyn, dzięki któremu istniejemy. Dziś chcę Wam przybliżyć ten fascynujący żywioł dzięki  "Magii wody" Lilith Dorsey, którą otrzymałam z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl . W pierwszej części książki poznajemy znaczenie wody w wymiarze religijnym, zarówno dla rdzennych mieszkańców Ameryk czy Afryki, jak i dla chrześcijan czy Żydów. Wierzenia dotyczące stworzenia świata nieodłącznie związane są z żywiołem wody. W dalszych rozdziałach prym wiedzie folklor, mityczne stwory i święte miejsca. Autorka przeprowadza nas przez ludowe wierzenia ze wszystkich części świata. Mówi Wam coś Nessie? Okazuje się, że takich stworzeń jest więcej. Dużo więcej. Poznajemy również wodnych bogów i boginie oraz miejsca uznawane za święte. Muszę przyznać, że ze względu na moje zainteresowania, właśnie ta część książki podobała mi się najbardziej. Druga część "Magii wody" skupia się na pracy z żywiołem wody. Lilith Dorsey przybliża rodzaje wody, rośliny, kamienie i zwier

Miłość w Wiedźminie

„Pochyliła się nad nim, dotknęła go, poczuł na twarzy muśnięcie jej włosów pachnących bzem i agrestem i wiedział nagle, że nigdy nie zapomni tego zapachu, tego miękkiego dotyku, wiedział, że nigdy już nie będzie mógł ich porównać z innym zapachem i innym dotykiem.

Ile się zarabia na recenzjach książek?

Zastanawiałeś się kiedyś ile zarabiasz recenzując książki na swoim blogu? Czy wiesz ile warty jest Twój czas? Nie?  To sprawdźmy.