"Ksenocyd" Orson Scott Card - audiobook


Lusitania się zbuntowała. Kongres międzyplanetarny wydaje rozkaz zniszczenia tej planety, a tym samy zabicia żyjących na niej ludzi, prosiaczków i odrodzoną rasę robali. Jednak decyzja Kongresu to mniejszy problem. Flota wojenna może przecież zaginąć w kosmosie. Problemem jest wirus dzięki, któremu prosiaczki mogą żyć, ale przez którego ludzie i robale mogą zginąć.


Ender jest żonaty, poznał życie rodzinne, poznał miłość kobiety. Jednak jego spokój zakłóca sprawa nadciągającej floty, która ma zniszczyć to szczęście, zniszczyć jego ukochaną planetę, zniszczyć pokój panujący między trzeba rasami: ludzi, robali i prosiaczków. Dodatkowo na samej Lusitanii żyje wirus, który podtrzymuje życie na planecie, ale też zabija wszystko co jest obce, w szczególności ludzi i robale. Możliwe jest również, że sam wirus jest inteligentny i może być czwartą rasą na Lusitanii, rasą, z którą trzeba zawrzeć sojusz lub którą trzeba zniszczyć, ale tak aby nie zabić życia na planecie.

"Ksenocyd" tworzy spójną całość z poprzedzającym tą książkę "Mówcą umarłych". Wiele tajemnic z poprzedniej części zostało odkrytych, ale w ich miejsce pojawiły się nowe. Dzięki temu, książka utrzymała klimat swojej poprzedniczki i dostarcza słuchaczowi nowe dawki napięcia i emocji.

Card nie "rozdmuchuje" już imion mieszkańców planet i korzysta z przezwisk dzięki czemu książka powinna być też bardziej przyswajalna w formie czytanej.

Tak jak w "Mówcy umarłych" rewelacyjną robotę odwalił lektor Roch Siemianowski. W jego wydaniu mógłbym słuchać wszystkiego :)

Dla mnie "Ksenocyd"to kawał wciągającej literatury, a najlepsze jest to, że to jeszcze nie koniec. W historii Endera i Lusitanii jest jeszcze trochę do opowiedzenia. Czas na "Dzieci umysłu". Tym razem w postaci ebooka bo audiobook niestety nie był dostępny, a ja nie mogę i nie chce czekać.


Informacje o audiobooku:
Autor: Orson Scott Card
Tytuł: "Ksenocyd"
Tytuł oryginału: "Xenocide"
Cykl: Saga Endera
Tom: 3
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Data wydania: kwiecień 2013
Lektor: Roch Siemianowski
Czas nagrania: 21 godz. 11 min.

Komentarze