Przejdź do głównej zawartości

Recenzja: "Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne" Anna JankowskaAutor: Anna Jankowska
Tytuł: "Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne"
Data wydania: luty 2012
Liczba stron: 48

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, a wraz z nią malowanie pisanek, pieczenie mazurków i przede wszystkim przeżywanie największego święta w religii chrześcijańskiej. Często wraz z przygotowaniami do świąt pojawiają się dziecięce pytania, typu "a dlaczego?". 

"Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne" z pewnością pomogą odpowiedzieć na wiele pytań dociekliwych maluchów. Książka napisana jest w formie rozmowy mamy z córką i przeprowadza nas przez wielkanocny czas od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego Poniedziałku. Autorka po kolei wyjaśnia tradycje, jakie przez lata ukształtowały się w Polsce, a także przypomina te nieco zapomniane. Wyjaśnia znaczenie poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia, a także szczegółowo opisuje symbolikę np. pokarmów wkładanych do wielkanocnego koszyczka. Przedstawia też sposoby na naturalne farbowanie pisanek i techniki ich ozdabiania. Odkrywa również, skąd na wielkanocnym stole wziął się baranek. Książka zawiera też szereg drobnych ciekawostek, ujętych w kolorowe ramki. 


Dzięki temu, że "Opowiedz mi, mamo..." napisana jest prostym, przystępnym językiem, dzieci bez problemów rozumieją opisane w niej zwyczaje. Zaś piękne ilustracje obrazują wiele polskich tradycji i pobudzają wyobraźnię. Jest to wartościowa pozycja, z której również dorośli mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą nadchodzących Świąt.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Magia wody" Lilith Dorsey - recenzja

Woda. Życiodajny płyn, dzięki któremu istniejemy. Dziś chcę Wam przybliżyć ten fascynujący żywioł dzięki  "Magii wody" Lilith Dorsey, którą otrzymałam z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl . W pierwszej części książki poznajemy znaczenie wody w wymiarze religijnym, zarówno dla rdzennych mieszkańców Ameryk czy Afryki, jak i dla chrześcijan czy Żydów. Wierzenia dotyczące stworzenia świata nieodłącznie związane są z żywiołem wody. W dalszych rozdziałach prym wiedzie folklor, mityczne stwory i święte miejsca. Autorka przeprowadza nas przez ludowe wierzenia ze wszystkich części świata. Mówi Wam coś Nessie? Okazuje się, że takich stworzeń jest więcej. Dużo więcej. Poznajemy również wodnych bogów i boginie oraz miejsca uznawane za święte. Muszę przyznać, że ze względu na moje zainteresowania, właśnie ta część książki podobała mi się najbardziej. Druga część "Magii wody" skupia się na pracy z żywiołem wody. Lilith Dorsey przybliża rodzaje wody, rośliny, kamienie i zwier

Miłość w Wiedźminie

„Pochyliła się nad nim, dotknęła go, poczuł na twarzy muśnięcie jej włosów pachnących bzem i agrestem i wiedział nagle, że nigdy nie zapomni tego zapachu, tego miękkiego dotyku, wiedział, że nigdy już nie będzie mógł ich porównać z innym zapachem i innym dotykiem.

Ile się zarabia na recenzjach książek?

Zastanawiałeś się kiedyś ile zarabiasz recenzując książki na swoim blogu? Czy wiesz ile warty jest Twój czas? Nie?  To sprawdźmy.