Recenzja: "Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne" Anna JankowskaAutor: Anna Jankowska
Tytuł: "Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne"
Data wydania: luty 2012
Liczba stron: 48

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, a wraz z nią malowanie pisanek, pieczenie mazurków i przede wszystkim przeżywanie największego święta w religii chrześcijańskiej. Często wraz z przygotowaniami do świąt pojawiają się dziecięce pytania, typu "a dlaczego?". 

"Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne" z pewnością pomogą odpowiedzieć na wiele pytań dociekliwych maluchów. Książka napisana jest w formie rozmowy mamy z córką i przeprowadza nas przez wielkanocny czas od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego Poniedziałku. Autorka po kolei wyjaśnia tradycje, jakie przez lata ukształtowały się w Polsce, a także przypomina te nieco zapomniane. Wyjaśnia znaczenie poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia, a także szczegółowo opisuje symbolikę np. pokarmów wkładanych do wielkanocnego koszyczka. Przedstawia też sposoby na naturalne farbowanie pisanek i techniki ich ozdabiania. Odkrywa również, skąd na wielkanocnym stole wziął się baranek. Książka zawiera też szereg drobnych ciekawostek, ujętych w kolorowe ramki. 


Dzięki temu, że "Opowiedz mi, mamo..." napisana jest prostym, przystępnym językiem, dzieci bez problemów rozumieją opisane w niej zwyczaje. Zaś piękne ilustracje obrazują wiele polskich tradycji i pobudzają wyobraźnię. Jest to wartościowa pozycja, z której również dorośli mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą nadchodzących Świąt.


Komentarze